Четврти светски шаховски првак сматра се једним од најбољих шахиста свих времена и једини који је умро као светски првак.
На данашњи дан: 31.10.1892 – Рођен је руски велемајстор Александар Александрович Аљехин.
Био је познат по жестоком и маштовитом нападачком стилу, комбинованим са великим позиционим умећем и спретношћу у завршници. Он је такође произвео иновације у широком распону шаховских отварања. Већ са двадесет и две године био је међу најбољим шахистима света. Током 1920-их освојио је већину турнира на којима је учествовао. Године 1927. постао је четврти Светски шаховски првак након победе над Капабланком, до тада сматраним непобедивим, у најдужем финалном мечу све до 1985.
Занимљиво је да, када је у априлу и мају 1914. одржан је одржан велики турнир у престоници Руске Империје, Санкт Петербургу, на ком је Аљехин заузео треће место иза Емануела Ласкера и Хосе Раула Капабланке, по неким изворима, цар Николај II Романов је доделио титулу „велемајстора” сваком од пет првопласираних (Ласкер, Капабланка, Аљехин, Тараш и Маршал).
Током руске револуције, син племићке руске породице претрпео је много непријатности. Понекад му је живот висио о концу. Каријеру је успео наставити тек 1920. године, када је освојио прво шампионат Совјетске Русије. Аљехин није одбио да сарађује са бољшевицима, али је ипак првом приликом одлучио напустити своју домовину.
Иако је проглашен „непријатељем Совјетског Савеза”, због антибољшевичких ставова изражених 1927, током 1950-их је посмртно рехабилитован и признат као један од оснивача „совјетске школе”, која је доминирала шахом након Другог светског рата. Високо цењен као шаховски писац и теоретичар, по њему носи име Аљехинова одбрана као и неколико варијација отварања, а такође и неколико студија завршнице. Шампион света је постао 1927. победивши у мечу са 6:3, уз 25 ремија, кубанског велемајстора Хосеа Раула Капабланку. Титулу је одбранио у мечевима против земљака Јефима Богољубова 1929. и 1934. којег је савладао са 15,5:9,5 и 15,5:10,5, а холандски велемајстор Макс Еве га је 1935. победио са 9:8, уз 13 ремија. Звање светског првака повратио је победивши Евеа у реваншу 1937. са 10:4, уз 11 ремија, и држао га до смрти 1946.
Руски геније је изненада умро у скромној хотелској соби у Лисабону марта 1946. године. Био је једини свјетски првак који је умро непоражен. Аљехин је сахрањен у Португалији, а касније су посмртни остаци пребачени и поновно сахрањени у Паризу. Његова трагична животна прича, која је садржала два светска рата и револуцију, постала је симбол трагедија са којима се суочила Русија у ХХ веку.