Основни подаци. Ивица Тодоровић (рођен 18. 12. 1971. у Подгорици, од оца Ратомира из Гулијана / Сврљиг и мајке Вере из Руњана / Лозница) је основно образовање стекао у Шапцу и Београду, а средње у Београду (X и Земунска гимназија). Дипломирао је на Одељењу за етнологију и антропологију Филозофског факултета Универзитета у Београду 1996. године. Студије је отпочео 1991. године, након одслужења војног рока, и завршио их у року као студент са највећом просечном оценом у генерацији (9, 42; оцена на дипломском испиту 10). На истом Одељењу је 2000. године са успехом одбранио магистарску тезу са темом Анализа митских сагледавања улоге и значаја српског народа (просечна оцена на магистарским студијама 9,80), а докторску дисертацију са темом Значење и структура литијског опхода одбранио је 2003. године и стекао титулу доктора етнологије-антропологије, а затим – у Етнографском институту САНУ – звање научног сарадника (2004) и вишег научног сарадника (2010). Највише научно звање, звање научног саветника, стекао је 2016. године. Почетком 2024. године кандидован је за члана Српске академије наука и уметности. Ожењен је и отац двоје деце.
Био је стипендиста Фондације за развој научног и уметничког подмлатка и Министарства за науку Републике Србије, а од септембра 1999. године, након периода који је провео као сарадник-стипендиста (1997-1999) и званично ради у Етнографском институту САНУ у Београду.
Руководио је и радио на великом броју домаћих и међународних научних пројеката и написао велики број научних радова и лексикографских одредница, уз више обимних монографија, дужих студија монографског карактера и бројна уредништва. Учествовао је на великом броју научних скупова и округлих столова. Основао је научни центар и руководио његовим радом. Организовао је и спровео изузетно велики број теренских истраживања, уз огромну теренску грађу.
Његова научна библиографија укупно има више од 200 библиографских јединица, уз око 200 научних радова и лексикографских одредница објављених у различитим домаћим и иностраним публикацијама – часописима, зборницима итд.
Међу њима се налази и већи број радова у часописима и тематским зборницима од међународног значаја (и њима еквивалентним публикацијама), већи број радова у водећим часописима од националног значаја (и одговарајућим публикацијама), велики број радова у тематским зборницима националног значаја, као и у зборницима са међународних научних скупова и у зборницима са скупова националног значаја, већи број радова објављених у другим научним часописима, велики број лексикографских текстова у научним публикацијама међународног и националног значаја итд. Поред осталог, обрадио је и кључне лексикографске појмове везане за српски етнос. Цитиран је више стотина пута од стране аутора који се баве различитим научним дисциплинама и на различитим језицима, а његов научно-истраживачки рад је, уз бројне реакције, запажен и у широј јавности.
Непосредни је аутор шест обимних монографија и уредник / коуредник 14 монографских целина, односно тематских зборника (секундарна ауторства). Такође, аутор је и више дужих студија монографског карактера (девет таквих студија, у складу са одговарајућим бројем словних знакова и другим показатељима).
Шири оквир. Свака од његових шест основних монографија представља резултат дугих и подробних истраживања тема које су од кључног значаја са становишта проучавања српског етноса, те бројних с њима повезаних проблема, али и универзалних етнолошко-антрополошких запитаности, најпре у контексту трагања за суштинским матрицама и аспектима испољавања културе, идентитета, традиције, религије и порекла Срба. Такође, свака од ових обимних монографија у себи обухвата велики број подтематских целина, а њихов укупни обим, уз одговарајући научни карактер, превазилази број од 52 монографске студије, у складу с њиховом дефиницијом од стране Правилника о стицању истраживачких и научних звања.
У свакој од ових монографија и монографских студија примењен је оригиналан и иновативан приступ, уз предочавање нових резултата истраживања, постављање нових питања, покушаје разоткривања бројних научних загонетки и предлоге нових теоријских модела. Притом, свака од наведених монографија објављена је од стране еминентних издавача, почев од Етнографског института САНУ и других угледних издавача. Све оне рецензиране су од стране водећих научника (најпре етнолога-антрополога, али и других), академика, научних саветника, професора итд.
Др Ивица Тодоровић је написао и више дужих студија, које су објављене у различитим тематским зборницима и часописима и које би по броју карактера и другим својствима могле бити сврстане у монографске студије. У њима је такође обрађено мноштво нових и запостављених научних проблема. Када је реч о другим монографским целинама, др Тодоровић потписује и велики број (14) књига које је уредио (коуредник или уредник). Оне су углавном посвећене истраживању различитих области Републике Србије, превасходно источне Србије, али и ширим проучавањима културе, традиције, идентитета, етногенезе, религије, фолклора.
Био је руководилац више научних пројеката које су финансирали Министарство културе и Министарство науке Републике Србије, као и других домаћих и међународних научних пројеката. Између осталог, руководио је пројектом од прворазредног националног значаја Интердисицплинарно истраживање културног и језичког наслеђа Србије. Израда мултимедијалног интернет портала „Појмовник српске културе“, као и етнолошким потпројектом Етнолошко и антрополошко тумачење традиција у оквиру овог пројекта (2012-2014). Током овог периода је уобличио структуру Појмовника српске културе и поставио одговарајући интернет-портал са више од сто основних појмова. Такође је руководио и међународним научним пројектима (Истраживање јужнословенских народних традиција: архаика и савременост – резултат сарадње САНУ и РАН; руковођење етнолошким делом тима у оквиру реaлизације пројекта Истраживање културе и историје Срба у Румунији итд.), а био је руководилац или идејни творац и више других, најпре оних који су се тицали истраживања нематеријалног културног наслеђа различитих делова Србије.
На основу постигнутих резултата, у периоду два последња велика пројектна циклуса, на основу којих је спроведено рангирање српских научника током последњих деценија, сврставан је у највишу научну категорију А1. Добијао је награде и признања за своје монографије и делатност.
Био је иницијални уредник Појмовника српске културе, коуредник за етнологију у Енциклопедији српског народа (2008) и уредник великог броја тематских зборника, као и научних интернет-портала (сајт Српског научног центра) и едиција (Етно-културолошки зборник и друге). Био је члан редакција више научних часописа и портала.
Учествовао је на великом броју научних скупова у земљи и иностранству (око 50), а на некима од њих је и председавао. Током ових учешћа имао је запажене дискусије, од којих су се неке појавиле и у штампаној форми. Дао је већи број интервјуа и наступао у различитим медијима, у вези са својим научно-истраживачким радом.
Учествовао је у изузетно бројним теренским истраживањима током претходних 30 година у Србији и изван ње (на више од стотину локалитета, уз обављене разговоре са више хиљада испитаника), а многа теренска истраживања је и организовао, као и рад научно-истраживачког центра, научних трибина и сајтова. Оснивач је и председник Српског научног центра (у периоду 2011-2023), као и уредник сајта Српског научног центра. Учествовао је у организацији већег броја научних скупова и остварио интензивну међународну сарадњу. Написао је велики број рецензија за научне радове, тематске зборнике, монографије.
Члан је Научног већа Етнографског института САНУ. Био је члан Управног одбора ЕИ САНУ. Оснивач је и члан неколико научно-истраживачких удружења и центара, а међу њима и члан Етнолошко-антрополошког друштва Србије. Био је члан Менсе. Организовао је циклусе предавања и држао бројна предавања (у оквиру различитих научних трибина, промоција, скупова итд.). У различитим научним контекстима више пута је био ментор, а такође је пружао стручну помоћ и сарађивао са бројним научним и културним организацијама, истраживачким и завичајним друштвима. Значајна остварења постигао је и на плану популаризације науке.
Ивица Тодоровић је спроводио опсежна етнолошка теренска истраживања у различитим областима Републике Србије, Црне Горе, Републике Српске итд, на изузетно великом броју локација. Посебно се ангажовао и на пољу свеобухватних проучавања Срба у Румунији. Иницирао је и спровео бројна нова и мултидисциплинарна истраживања пионирског карактера, понудивши низ оригиналних приступа различитим етнолошко-антрополошким темама, уз нове хипотезе и методолошке концепте. Започео је, организовао и спровео прва систематска етнолошко-генетичка мултидисциплинарна истраживања становништва Србије, до сада обухвативши око хиљаду и пет стотина испитаника из свих основних српских лингвокултурних зона. Такође, на пољу етнолошке лексикографије остварио је изузетно значајне резултате.
Тодоровић је истраживач са изузетно великим, разноврсним и иновативним научним опусом, а обавио је и најопсежнија етнолошка теренска истраживања Србије и околних простора која су спроведена током последњих више деценија, вероватно још од времена Јована Цвијића до данас. Свесно се, већ на почетку научне каријере, усмерио ка истраживању занемарених, скрајнутих и непознатих аспеката културе, традиције, идентитета и етногенезе српског етноса.
У својим радовима и монографијама проучавао је и анализирао бројне и у научном смислу посебно захтевне феномене, од сакралних, религијских и митолошких образаца и представа до сложене проблематике из домена идентитета, етногенезе и најзначајнијих идејних система који уобличавају српску колективну свест. Приликом свог досадашњег рада успео је да прецизно осмисли и примени свестрани етнолошко-мултидисциплинарни приступ проучавању српске етнокултурне стварности, што уједно представља и основни циљ његовог научног ангажовања, у склопу ширег бављења примарним матрицама на којима почивају феномени везани за испољавања колективних и индивидуалних ентитета, односно – етноса и човека. Поводом ове проблематике, оформио је и више нових теоријских модела.
Приступ др Ивице Тодоровића првенствено је усмерен на разоткривање базичних структурних модела, у контексту мултидисциплинарних истраживања културне стварности, као и на темељно и вишедимензионално етнолошко-антрополошко проучавање српског етноса и српског етничког простора. У том смислу, равноправно и паралелно спровођена идентитетска, феноменолошка, етногенетска и етнокултурна истраживања Срба – у склопу свеобухватно схваћене етнолошке науке и разоткривања различитих истраживачких димензија – међусобно се прожимају и повезују у циљу сагледавања јединствене слике српске стварности, како у прошлости тако и у савремености.
Др Ивица Тодоровић је у својим студијама показао изузетну оригиналност научног рада, уз низ нових истраживачких тема које је покренуо. Опсег његовог научног рада и истраживања на пољу српског етноса, његове културе и традиције, али и других народа и феномена, јединствен је у оквирима српске етнологије.
Основна поља истраживања: српски идентитет, његово уобличавање и покушаји деконструкције; традиционална и савремена култура Срба; етногенеза Срба и становништва српског етничког простора; феномен антисрбизма; представе о пореклу; проучавање културних образаца и научних парадигми; митолошко-религијски системи и сакрални текстови; етнокултурни маркери и дефинисање српског етничко-етногенетског простора; однос науке и религије; српска лексикографија; универзалне структуре.
Листа текстова објављених на нашем сајту
- Тајна преображења приказ
- Неки од основних проблема савременог српског друштва – сажети етнолошки осврт поводом нових истраживања у општини Пријепоље
- Нова испољавања и значења литија– очување идентитета и сакрализација простора и времена у београдском (и ширем српском) контексту
- Срби у Румунији
- Етнолошко-генетичка истраживања Србије – на примеру простора општине Сврљиг
- Темнић – тематски зборник
- Верске слободе, Црна Гора и антисрбизам – неки илустративни правно-етнолошки осврти
- Стара и нова вера Срба – етнолошки осврт
- Базични митски и ритуални обрасци Срба – У контексту нових проучавања идентитета и одговарајућих промена
- Осврт на феномен антисрбизма и неке његове последице – важност, глобална раширеност и опасност, контролисање прошлости
- Нова етнолошка истраживања Доњег Полимља и околних области са нагласком на представама о становништву и традицији овог подручја
- Путокази за реконструкцију древних идејних и идентитетских матрица
- Ђорђина Трубарац Матић, У јеленовом колу – мотив јелена у српској обредној лирици
- Новые исследования сербской народной традиции: архаика и современность
- О новим етнолошким истраживањима Срба у Румунији – уводни приступ и перспективе
- Др ОЛИВЕРА ВАСИЋ 1946–2015
- Риба у српској народној традицији у контексту древних представа и староцивилизацијских религијских пракси
- О комуникацијским аспектима и могућностима српског мита – на примерима разматрања примарних значења представа о жељинској али
- Ка словенско-православној цивилизацији
- Нова истраживања српске народне традиције: архаика и савременост
- Простор и време мушкарца – традиционални и савремени иницијацијски контекст
- О највећем српском проблему: кључни идејни и духовни аспекти кризе
- About the Importance of Spiritual-Religious Correlation
- Још о српском истоку – сажети етнолошки осврт
- Српске етнокултурне границе и савремена преиспитивања народних представа о пореклу – старе истине и изазови
- Етнолошки осврт на српско-румунска прожимања и релације
- Нова мултидисциплинарна истраживања источне Србије, околних области и српског етничког простора
- Етнологија и генетика – Прелиминарна мултидисциплинарна истраживања порекла Срба и становништва Србије
- Света структура – Трагање за јединственом основом културних феномена
- Српски идентитет и симболи
- Компаративни аналитички осврт на најновија генетска истраживања порекла Срба и становништва Србије – етнолошка перспектива
- Непосредни резултати нових мултидисциплинарних етногенетских истраживања Срба и становништва Србије (на примеру Александровачке жупе)
- Мултидисциплинарна истраживања порекла становништва Србије – прелиминарни оквир
- Нове могућности етногенетских проучавања становништва Србије
- Религија, идентитет и културне промене – Српско друштво на почетку трећег миленијума
- Национални идентитет и православље
- Митска истина Срба
- Могућности преиспитивања савремених релација науке и религије, са нагласком на примерима из домена српског етничког контекста – научне границе и табуи
- Срби пред великом победом
- Откривање тајне српског порекла
- Појмовник српске културе
- Етнолошко-правни прилог разматрању и превазилажењу проблема беле куге код Срба
- Крушевац и околина у историји српског народа
- Трагом (не)заборављених простора и стаза српског северо(истока)
- Српски исток некад и данас: археологија, етнологија, историја и лингвистика
- Нематеријално културно наслеђе и локална средина, резултати савремених мултидисциплинарних истраживања Александровачке жупе и околних области
- Међународни тематски зборник: Духовна култура и религиозност некад и данас-различити контексти и традиције
- Српски етнички простор и културне зоне
- Порекло, име и прапостојбина
- Идејни систем ”Срби – народ најстарији”
- Прилог разматрању основних савремених проблема српског југа и српског истока
- Резултати нових етнолошких истраживања српског југа
- Повратак традиције – размишљања поводом поновљеног издања књиге Саватија Грбића о српским народним обичајима у Срезу Бољевачком
- Митске представе и идентитет у Горњем Полимљу и околним
- Митска Топлица – етноантрополошки осврт на најнаглашеније садржаје са митским предзнаком
- Источна Србија као савремени истраживачки изазов
- Резултати савремених етнолошких истраживања Горњег Полимља
- О општем геополитичком контексту и етничком идентитету на примеру Горњег Полимља
- Матерњи језик сакралне географије Срба
- Прво и последње – прилог етнолошком проучавању пророчанских и есхатолошких представа, са нагласком на подручју источне Србије и суседних области
- Резултати савремених истраживања народне религије Срба – општи пресек
- О бајању и гатању – обрасци магијског погледа на свет код Срба
- Слично и супротно
- Прилог проучавању народне медицине на примеру савремене етнографске грађе из Србије и Црне Горе
- Прилог проучавању народне медицине у области Тамнаве
- ЗНАЧЕЊЕ ЗЛАТА Специфични семантички простори митологије злата у српској народној традицији – некад и данас
- Митско злато – Прилог проучавању митологије трагања за златом на примеру грађе из сврљишке области
- Прилог реконструкције базичног митолошког кода српске народне религије – митска бића Тамнаве
- Трагање за традицијом – размишљања инспирисана сликама Љубивоја Јовановића
- Резултати нових истраживања митско-религијских представа и идентитета на Пештеру и околним областима
- Жељинска ала. Резултати нових истраживања народних митолошких представа Жупе
- Хришћанска и претхришћанска димензија ритуала литијског опхода
- Резултати истраживања обреда литија
- Иницијацијска структура и значење српске бајке (етнолошки контекст)
- Простор и време мушкарца (традиционални и савремени иницијацијски контекст)
- Пространство и время мужчины – в этнологическо-антропологическом контексте
- Рачко Попов, ”Български народен календар”, 2006.
- Етнолошко-антрополошки поглед на Лепенски вир
- Феноменологија воде – општи митско-обредни контекст
- Прилог проучавању универзалних образаца у културним феноменима на примеру српске грађе
- Традиција поново – стратегијски концепт савремених проучавања традиционалне духовне културе Срба
- О јединственом систему елемената културе
- Проблематика реконструкције јединствене системске основе културних феномена
- Приоритети савремене етнолошко-антрополошке науке у Србији
- Ритуал ума
ДР ИВИЦА ТОДОРОВИЋ – БИБЛИОГРАФИЈА
Монографије – непосредна ауторства:
– Ритуал ума – значење и структура литијског опхода, Посебна издања Етнографског института САНУ 53, Београд, 2005, стр. 1-496.
– Митска истина Срба, Звоник, Београд, 2005, стр. 1-446.
– Света структура – трагање за јединственом основом културних феномена, Посебна издања Етнографског института САНУ 71, Београд, 2009, стр. 1-364.
– Етнологија и генетика – прелиминарна мултидисциплинарна истраживања порекла Срба и становништва Србије, Друштво српских родословаца „Порекло“, Етнографски институт САНУ, Београд, 2015, стр. 1-224.
– Српска тајна – експериментална разматрања специфичних структурних и семантичких образаца од изузетног значаја у српском етнокултурном контексту, Невен, Етнографски институт САНУ, Београд, 2015, стр. 1-386.
– Срби у Румунији I. Етнолошка истраживања и синтезе: наслеђе, култура, порекло, (коауторство са Нином Аксић), Савез Срба у Румунији, Етнографски институт САНУ,Темишвар, Београд, 2022, стр. 1–193.
Монографије – уредништва / коуредништва:
–Традиција – фолклор – идентитет, међународни тематски зборник, уредник Ивица Тодоровић (са Горданом Благојевић), Институт Академије СПЦ за уметности и консервацију, Сремски Карловци, 2010.
– Нематеријално културно наслеђе и локална средина – резултати савремених мултидисциплинарних истраживања Александровачке жупе и околних области, тематски зборник, уредник Ивица Тодоровић, Завичајни музеј Жупе – Александровац, Александровац, 2012.
– Духовна култура и религиозност некад и данас – различити контексти и традиције, међународни тематски зборник, уредник Ивица Тодоровић (са Горданом Благојевић), Група издавача (Рашка школа, Универзитет у Приштини – Факултет техничких наука, Етнографски институт САНУ), Београд, 2012.
– Нова мултидисциплинарна истраживања источне Србије, околних области и српског етничког простора, тематски зборник, уредник Ивица Тодоровић (са Војиславом Филиповићем), едиција Етно-културолошки зборник XXI, Сврљиг, 2017.
– Јухорски запис, тематски зборник, уредник Ивица Тодоровић (са Голубом Јашевићем, Иваном Бецићем и Љубишом Васиљевићем), Историјски архив Крушевац, Удружење за културу и уметност Логос Својново, Својново – Крушевац, 2018.
– Српски исток некад и данас: археологија, етнологија, историја и лингвистика, тематски зборник, уредник Ивица Тодоровић (са Војиславом Филиповићем), едиција Етно-културолошки зборник XXII, Центар за туризам, културу и спорт, Сврљиг, 2019.
– Крушевац и околина у историји српског народа, тематски зборник, уредник Ивица Тодоровић (са Голубом Јашовићем и Иваном Бецићем), Историјски архив, Крушевац, 2019.
– Источна Србија и важна питања из српске прошлости и савремености – археологија, етнологија и сродне науке, тематски зборник, уредник др Ивица Тодоровић (са Војиславом Филиповићем), едиција Етно-културолошки зборник XXIII, Центар за туризам, културу и спорт, Сврљиг, 2020.
– Јухорска чтенија – Звезде над Јухором, међународни тематски зборник, уредник Ивица Тодоровић (са Дмитром Атанасовим, Голубом Јашовићем, Предрагом Драгојевићем и Иваном Бецићем), едиција Јухорски запис, Историјски архив Крушевац, Удружење за културу и уметност Логос, Својново, Својново – Крушевац, 2021.
– Темнић, тематски зборник, уредник Ивица Тодоровић (са Дмитром Атанасовим, Голубом Јашовићем, Предрагом Драгојевићем, Радованом Радовановићем и Иваном Бецићем), едиција Јухорски запис, Историјски архив Крушевац, Удружење за културу и уметност Логос, Својново, Својново – Крушевац, 2021.
– Традиција, религија, митологија – истраживања древне прошлости и њених савремених испољавања, тематски зборник, уредник Ивица Тодоровић (са Војиславом Филиповићем), едиција Етно-културолошки зборник XXIV, Центар за туризам, културу и спорт, Сврљиг, 2021.
– Загонетке српског истока – нове истраживачке могућности и рекапитулације, тематски зборник, уредник Ивица Тодоровић (са Војиславом Филиповићем), едиција Етно-културолошки зборник XXV, Центар за туризам, културу и спорт, Сврљиг, 2022.
– Левач, тематски зборник, уредник Ивица Тодоровић (са Голубом Јашовићем, Предрагом Драгојевићем, Иваном Бецићем, Мирославом Поповићем), едиција Јухорски запис, Историјски архив Крушевац, Удружење за културу и уметност Логос, Својново, Својново – Крушевац, 2023.
– Источна Србија као надахнуће и истраживачки изазов – зборник радова у част проф. др Сретена Петровића, едиција Етно-културолошки зборник XXVI, тематски зборник уредник Ивица Тодоровић (са Војиславом Филиповићем), Центар за туризам, културу и спорт, Сврљиг, 2023.
Друга уредништва (најважније):
– Интернет-портал Појмовник српске културе Етнографског институа САНУ и Института за српски језик САНУ, уредник Ивица Тодоровић (период 2012-2014); http://www.pojmovnik.rs (касније: http://www.etno-institut.co.rs/cir/pojmovnik/pojmovnik.php)
– Енциклопедија српског народа, коуредник за етнологију Ивица Тодоровић, Завод за уџбенике, Београд, 2008.
Објављени научни радови, монографске студије, лексикографске одреднице:
– Риба у обичајима и веровањима становништва источне Србије, Етно–културолошки зборник III, Сврљиг, 1997, стр. 233-238.
– Особена структура заветине у Гулијану (Сврљиг), Етно–културолошки зборник IV, Сврљиг, 1998, стр. 305-310.
– Прилог проучавању литија у сврљишком крају, Гласник Етнографског института САНУ XLVII, Београд, 1998, стр. 103-120.
– Бајковити мотиви у сновима и веровањима становништва сврљишког краја, Етно–културолошки зборник V, Сврљиг, 1999, стр. 167-171.
– Анализа митских сагледавања улоге и значаја српског народа – магистарски рад, Библиотека Одељења за етнологију и антропологију Филозофског факултета у Београду, Београд, 2000, стр. 1-357.
– Идејни систем „Срби, народ најстарији“, Гласник Етнографског института САНУ XLVIII, Београд, 1999, стр. 25-49.
– Бог у предањима и веровањима становништва сврљишког краја, Етно–културолошки зборник VI, Сврљиг, 2000, стр. 63-69.
– Значење сакралне архитектуре Лепенског Вира, Гласник Етнографског института САНУ XLIX, Београд, 2000, стр. 119-125.
– Митска основа литија, Етно–културолошки зборник VII, Сврљиг, 2001/2002, стр. 149-153.
– Поступци за ефикаснију заштиту народног градитељства и сеоске културне баштине на примеру програма организације „Извор“, Зборник о заштити народног градитељства, Центар за културу Вук Караџић, Лозница, 2002, стр. 80-88.
– Прилог проучавању народне медицине у области Тамнаве, Гласник Етнографског института САНУ L-LI, Београд, 2002-2003, стр. 135-154.
– Значење и структура литијског опхода – докторски рад, Библиотека Одељења за етнологију и антропологију Филозофског факултета у Београду, Београд, 2003, стр. 1-540.
– Ауторизована дискусија са научног скупа „Митски и демонски свет, култна места и објекти у духовној и материјалној култури“, Етно-културолошки ЗБОРНИК VIII, Сврљиг, 2003; стр. 48-49, 65-66, 96-97.
– Проблематика ритуала литијског опхода у светлу новијих истраживања, Посебна издања Етнографског института САНУ 49, Београд, 2003, стр. 61-71.
– Структура магијског мишљења у народној медицини, сажетак у: Тимочки медицински гласник 29, Зајечар, 2004, стр. 9; рад је изложен на XI научно-стручном скупу „Историја медицине и народне здравствене културе“ одржаном у Београду 2004.
– Прилог реконструкцији базичног митолошког кода српске народне религије – митска бића Тамнаве, Гласник Етнографског института САНУ LII, Београд, 2004, стр. 205-225.
– Предлог обнове Тичјег Поља као прилог ревитализацији планинских предела Србије, Симпозијум „Сеоски дани Сретена Вукосављевића“ XXI, Пријепоље, 2005, стр. 151-162; коауторство са Гораном Бабићем и Сашом Срећковићем.
– Масовна култура као идеологија у Србији, сажетак у: III Българо-сръбска научна конференция, Всекидната култура в постсоциалистическия период – Програма,София, 6-9 октомври, 2004, стр. 8; рад је изложен и на Научној трибини ЕИ САНУ у Београду, 29. 11. 2004.
– Феноменологија воде – општи митско-обредни контекст, Бдење 7, Сврљиг, 2004, стр. 165-194.
– Приоритети савремене етнолошко-антрополошке науке у Србији, Зборник Етнографског института САНУ 21, Београд, 2005, стр. 151-162.
– Паралелна етнологија у постсоцијалистичкој Србији, IV српско-бугарска конференција: Свакодневна култура у постсоцијалистичком периоду у Србији и Бугарској, Програм, Зрењанин, 2005, 8-9.
– Митско злато – прилог проучавању митологије трагања за златом на примеру грађе из сврљишке области, Братство X, Београд, 2006, стр. 113-134.
– Хришћанска и претхришћанска димензија ритуала литијског опхода, Гласник Етнографског института САНУ LIV, Београд, 2006, стр. 271-287.
– Структура културних и етничких образаца и промена у Горњем Полимљу, Геокултура развоја и култура мира на Балкану (етничка и религијска позадина), Филозофски факултет – Универзитет у Нишу, Институт за социологију, Ниш, 2006, стр. 161-169.
(– Резултати савремених етнолошких истраживања Горњег Полимља, Милешевски записи 7, Пријепоље, 2007, стр. 301-317.)
– Савремена проучавања традиционалне духовне културе Србије, Актуелни пројекти Етнографског института САНУ (2006-2010), Етнографски институт САНУ, Београд, 2006, стр. 11-12.
– Резултати истраживања обреда литија – допунски осврт, Зборник радова Етнографског института САНУ 23, Београд, 2007, стр. 189-213.
– Народна медицина некада и данас, Зборник радова ”Историја медицине, фармације и народне медицине”, Институт за савремену историју, Београд – Зајечар, 2007, стр. 213-228.
– Слично и супротно – прилог проучавању комуникацијске структуре магијског мишљења у народној медицини, Етно-културолошки зборник XI, Сврљиг, 2006-2007, стр. 39-49.
– Иницијацијска структура и значење српске бајке – етнолошки контекст, Probleme di filologie slavă/Проблеми словенске филологије XV, Universitatea de vest din Timişoara, Timişoara, 2007, стр. 455-464.
– Рачкo Попов. Български народен календар (2006), Гласник ЕИ САНУ LV (2), Београд, 2007, стр. 209-212.
– Пространство и время мужчины в историко-антропологическом контексте, Наша повседневная жизнь. Антропологические исследования ученых России и Сербии, Институт этнологии и антропологии им. Н. Н. Миклухо-Маклая Российской академии наук, Москва, 2008, стр. 267-284.
(– Сербский мужчина: в прошлом и сейчас, Этнопанорама 1-2/2007, Оренбург, 2007, стр. 61-66.)
– Проблематика реконструкције јединствене системске основе културних феномена – осврт на истраживања и аналитичке могућности, Културне паралеле – Свакодневна култура у постсоцијалистичком периоду/Всекидневната култура в постсоциалистическия период, Зборник Етнографског института САНУ 25, Београд, 2008, стр. 225-242.
– Етнолошко-антрополошки поглед на Лепенски Вир, Етно-културолошки зборник XII, Сврљиг, 2008, стр. 97-106.
– Резултати савремених истраживања народне религије Срба – општи пресек, Гласник Етнографског института САНУ LVI (1), Београд, 2008, стр. 53-70.
– О јединственом систему елемената културе – илустративни пресек са нагласком на закључцима произашлим из српске грађе, Слике културе некад и сад, Зборник Етнографског института САНУ 24, Београд, 2008, стр. 95-109.
– О општем геополитичком контексту и етничком идентитету – на примеру Горњег Полимља, Симпозијум „Дани Сретена Вукосављевића“ XXIII, Пријепоље, 2008, стр. 233-263.
– Митска Топлица – етноантрополошки осврт на најнаглашеније садржаје са митским предзнаком, Митолошки зборник 20, Рача, 2009, стр. 93-99.
– Резултати нових етнолошких истраживања српског југа, Лесковачки зборник XLIX, Институт за савремену историју/Београд и Народни музеј/Лесковац, Лесковац, 2009, стр. 13-26.
– Маркеры определения культурных и этнических границ (на примере пограничных областей сербской етнической территории), Симпозиум Мультикультурализм и культурный диалог в полиэтничном пространстве, секция Идентичность и идентификация, VIII Конгресс этнографов и антропологов России, Тезисы докладов, Оренбург, 2009, стр. 240.
– Прилог проучавању универзалних образаца у културним феноменима – на примеру српске грађе, Гласник Етнографског института САНУ LVII, Београд, 2009, стр. 147-174.
– Прво и последње – прилог етнолошком проучавању пророчанских и есхатолошких представа са нагласком на подручју источне Србије и суседних области, Етнокултуролошки зборник XIII, Сврљиг, 2009, стр. 23-28.
– Значај теренских етнолошких истраживања данас, Теренска истраживања (изазови – резултати – примена), Седма српско-бугарска конференција, Књига апстраката, Сирогојно, 2009, 19.
– Митске представе и идентитет у Горњем Полимљу и околним областима, Милешевски записи 8, Пријепоље, 2009, 229-252.
У Енциклопедији српског народа др Ивица Тодоровић је објавио 46 ауторских одредница: Енциклопедија српског народа, ISBN 978-86-17-15732-4, 0/9 (497.11)(031), Главни и одговорни уредник: Радош Љушић, Завод за уџбенике, Београд, 2008 (1278 страна):
– Аромуни, стр. 39.
– Бог (са Александром Павићевић), стр. 109.
– Бројеви, стр. 141.
– Винчанска култура (са Маријом Љуштином и Војиславом Филиповићем), стр. 176-177.
– Власи (са Војином Дабићем), стр. 185.
– Вода, стр. 189.
– Горанци (са Сањом Ранковић), стр. 239.
– Гром, стр. 256.
– Дунавска хипотеза, стр. 321-322.
– Заклетва (са Јованом Благојевићем), стр. 379.
– Злато, стр. 395.
– Змај, стр. 395.
– Јаје, стр. 433.
– Карашевци, стр. 488.
– Крајишници, стр. 546.
– Креманско пророчанство, стр. 549.
– Крст, стр. 552.
– Крстоноше/литије, стр. 554.
– (са Маријом Љуштином и Војиславом Филиповићем), Лепенски Вир, стр. 580.
– Лужички Срби, стр. 594.
– (са Момиром Самарџићем и Горданом Благојевић), Македонци, стр. 606-607.
– Малисори, стр. 610.
– Митска бића, стр. 675.
– Митско биље, стр. 675.
– (са Бојаном Јовановићем), Народна веровања, стр. 713-714.
– Народна медицина, стр. 715.
– (са Петром Влаховићем), Обичаји годишњег циклуса, у: Обичаји, стр. 766.
– (са Петром Влаховићем), Обичаји животног циклуса, у: Обичаји, стр. 766.
– (са Јеленом Јовановић), Обредне поворке, стр. 770.
– Праг, стр. 883.
– Свети простор, стр. 985.
– Свето дрво, стр. 989-990.
– Симболи, стр. 1003.
– Слава (са Бојаном Јовановићем и Јасном Мијаиловић), стр. 1012-1013.
– Снови, стр. 1020.
– Етноним, у: Срби, стр. 1033-1034.
– Етнички простор, у: Срби, стр. 1034-1035.
– Културне зоне, у: Срби, стр. 1035.
– Језик/етничке промене, у: Срби, стр. 1035.
– Идентитет, у: Срби, стр. 1035.
– Расрбљавање, у: Срби, стр. 1035-1036.
– Вероисповест (са Александром Павићевић), у: Срби, стр. 1036.
– Срби римокатолици, у: Срби, стр. 1036.
– Србофобија, стр. 1056.
– Сунце, стр. 1113.
– Шокци, стр. 1271.
– Значење злата: специфични семантички простори митологије злата у српској народној традицији – некад и данас, Тематски зборник „Традиција – фолклор – идентитет“, Институт Академије СПЦ за уметности и консервацију, Сремски Карловци, 2010, стр. 265-316.
(4 лексикографске одреднице у: Српска енциклопедија, Уредник: академик Чедомир Попов, Матица српска, САНУ, Нови Сад, 2010, 2011.)
– Апотропејон, Српска енциклопедија, Том I, књига 1, Матица српска, САНУ, Нови Сад, 2010, стр. 7.
– Бабице, Српска енциклопедија, Том I, књига 1, Матица српска, САНУ, Нови Сад, 2010, стр. 39.
– Басма (са Љ. Р.), Српска енциклопедија, Том I, књига 1, Матица српска, САНУ, Нови Сад, 2010, стр. 622-623.
– Благо, закопано, Српска енциклопедија, Том I, књига 2, Матица српска, САНУ, Завод за уџбенике, Нови Сад – Београд, 2011, стр. 208.
– Традиција поново: Стратегијски концепт савремених проучавања традиционалне духовне културе Срба – сажети осврт, Гласник Етнографског института САНУ LVIII (1), Београд, 2010, стр. 201-215.
– Матерњи језик сакралне географије Срба – митска симболика Косова у контексту одређења српског идентитета и пројекције историјске судбине, Међународни тематски зборник „Језик и народна традиција“, Косово и Метохија у цивилизацијским токовима књ. 1, Косовска Митровица, 2010, стр. 363-379.
– Вишеслојно поље сусрета традиције, фолклора и идентитета из етнолошко-антрополошке перспективе, коауторство са Александром Мирковић и Горданом Благојевић, Тематски зборник „Традиција – фолклор – идентитет“, Институт Академије СПЦ за уметности и консервацију, Сремски Карловци, 2010, стр. 11-25.
– Прилог разматрању основних савремених проблема српског југа и српског истока – „унутрашњи аспекти“, Лесковачки зборник LI, Лесковац, 2011, стр. 371-393.
– Жељинска ала. Резултати нових истраживања народних митолошких представа Жупе, Гласник Етнографског института САНУ LIX (2), Етнографски институт САНУ, Београд, 2011, стр. 207-218.
– Источна Србија као савремени истраживачки изазов, Тема тематског зборника: Духовна и материјална култура становништва источне Србије и суседних области, Етно-културолошки зборник књ. XV, Сврљиг, 2011, стр. 25-36.
– Сербская традиция, идентичность и символы – Приложение изучению проблематики определения основных этнических определений сербов и их културного наследия. IX Конгресс этнографов и антропологов России: Культурное наследие – ресурс инновационного развития, тезисы докладов. Петрозаводск (4-8 июля 2011).
– Представе о пореклу и етничким границама – савремена употреба и семантичке димензије, Културе и границе, Београд, Вршац, 2011, стр. 7-8.
– Резултати нових истраживања митско-религијских представа и идентитета на Пештеру и околним областима. Борба са пештерском аждајом и сродне представе, Међународни тематски зборник у издању Музеја у Пријепољу (Милешевски записи 9), Музеј у Пријепољу, Пријепоље, 2012, стр. 269-290.
– Проблем мултидисциплинарног проучавања односа између науке и религије – преиспитивање доминантне научне парадигме, Међународни тематски зборник „Духовна култура и религиозност некад и данас – различити контексти и традиције“, уредници: Ивица Тодоровић, Гордана Благојевић, Група издавача (Рашка школа, Универзитет у Приштини – Факултет техничких наука, Етнографски институт САНУ), Београд, 2012, стр. 57-86.
– Истраживање нематеријалног културног наслеђа Александровачке жупе, коауторство са Мајом Марјановић и Бранком Златковићем, Тематски зборник Нематеријално културно наслеђе и локална средина – резултати савремених мултидисциплинарних истраживања Александровачке жупе и околних области, уредник: Ивица Тодоровић, Завичајни музеј Жупе – Александровац, Александровац, 2012, стр. 7-36.
– Савремене перспективе истраживања етногенетских процеса источне Србије – Илустративни пресек са нагласком на новим могућностима, Етно-културолошки зборник XVII, Сврљиг, 2013, стр. 109-126.
– Нове могућности етногенетских проучавања становништва Србије, Гласник Етнографског института САНУ LXI (1), Београд, 2013, стр. 149-158.
– Осврт на неке од примарних проблема науке у Србији – са нагласком на етнологији и фолклористици, Савремена српска фолклористика 04-05. октобар 2013 – Програм и апстракти, Центар за истраживање српског фолклора, Одсек за српску књижевност Филозофског факултета у Новом Саду, стр. 31-32.
– Мултидисциплинарна истраживања порекла становништва Србије – прелиминарни оквир, Гласник Етнографског института САНУ LXI (2), Београд, 2013, стр. 101-111.
– Представе о етничким и конфесионалним релацијама на Пештеру и околним областима, 26. Симпозијум „Дани Сретена Вукосављевића“, Дом културе, Пријепоље, 2013, стр. 263-293.
– (23 опширна појма/лексикографске одреднице у: Интернет-портал „Појмовник српске културе“ Етнографског институа САНУ и Института за српски језик САНУ; појмови су постављени током 2013. године; http://www.pojmovnik.rs; http://www.etno-institut.co.rs/cir/pojmovnik/pojmovnik.php):
– Авет.
– Аждаја.
– Ала.
– Анатема, коауторство са Александром Павићевић.
– Астрономија/Народна астрономија, коауторство са Александром Павићевић.
– Бабице.
– Бајање.
– Бајка.
– Басма.
– Биљка.
– Благо.
– Бог, коауторство са Александром Павићевић.
– Боје, коауторство са Александром Павићевић.
– Број.
– Вода.
– Вук.
– Време, коауторство са Александром Павићевић.
– Гатање.
– Животиња, коауторство са Ђорђином Трубарац.
– Заветина.
– Змај.
– Риба, коауторство са Ђорђином Трубарац.
– Дрво.
– Непосредни резултати нових мултидисциплинарних етногенетских истраживања Срба и становништва Србије (на примеру Александровачке жупе), коауторство са: Анђелка Вучетић-Драговић, Анђелко Марић, Гласник Етнографског института САНУ LXII (1), Београд, 2014, стр. 245-257.
– Компаративни аналитички осврт на најновија генетска истраживања порекла Срба и становништва Србије – етнолошка перспектива, коауторство са: Анђелка Вучетић-Драговић, Анђелко Марић, Гласник Етнографског института САНУ LXII (2), Београд, 2014, стр. 99-111.
– Општи оквир компаративних етнолошких и генетских истраживања порекла становништва Србије – на основу илустративних примера општина Александровац и Пријепоље, Тематски зборник Нематеријално културно наслеђе и локална средина II: нови резултати истраживања Жупе александровачке и околних области, Александровац, 2014, стр. 9-42.
– О комуникацијским аспектима и могућностима српског мита – на примеру разматрања примарних значења представа о жељинској али, Тематски зборник Промишљања традиције – Фолклорна и литерарна истраживања, Зборник радова посвећен Мирјани Дрндарски и Ненаду Љубинковићу, Институт за књижевност и уметност – посебно издање књ. XXXVII, Београд, 2014, стр. 359-372.
– Религија, идентитет и културне промене – Српско друштво на почетку трећег миленијума, коауторство са Александром Павићевић, Тематски зборник Религија, религиозност и савремена култура – Од мистичног до (и)рационалног и vice versa, Зборник Етнографског института САНУ 30, Београд, 2014, стр. 39-56.
– Риба у српској народној традицији у контексту древних представа и староцивилизцијских религијских пракси, коауторство са Ђорђином Трубарац Матић, Духовна и материјална култура становништва источне Србије и суседних области, Етно-културолошки зборник књ. XVIII, Сврљиг, 2014, стр. 43-58.
– Нова истраживања порекла и представа о пореклу становништва Средњег Полимља и околних области – непосредни резултати и осврт на савремене аналитичке могућности, Милешевски записи 10, Пријепоље, 2014, стр. 154-206.
– Serbian Ethnocultural Borders and Contemporary Research on Folk Concepts of Origin – New Perspectives and Challenges, Међународни научни скуп Материјална и духовна култура Срба у мултиетничким срединама и/или периферним областима, Западни универзитет у Темишвару, Филозофски факултет Универзитета у Нишу, Савез Срба у Румунији, Центар за научна истраживања и културу Срба у Румунији, Темишвар, 2014, стр. 54.
– Нова истраживања најутицајнијих митских и ритуалних образаца Срба – главни резултати, Савремена српска фолклористика – књига резимеа, Институт за књижевност и уметност, Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“, Београд, 2014, стр. 33.
– Новые исследования сербской народной традиции: архаика и современность, Славянский мир в третьем тысячелетии – человек, общество, народ в истории, языке и культуре, уредник: Е. С. Узенева, Институт славяноведения РАН, Москва, 2014, стр. 302-322.
– Analysis of Y-STR markers among 556 individuals and their representation in the Republic of Serbia, коаутори: M. Savić et al., Human Identification Solutions Conference, Madrid, 2015; https://www.lifetechnologies.com/rs/en/home/industrial/human-identification/human-identification-solutions-conference/hids-conference-posters.html; http://www.lifetechnologies.com/content/dam/LifeTech/Documents/PDFs/Marina%20%20Savic_poster.pdf
– Српске етнокултурне границе и савремена преиспитивања народних представа о пореклу – старе истине и нове могућности и изазови, Исходишта 1/2015, Темишвар, 2015, стр. 443-454.
– Базични митски и ритуални обрасци Срба – у контексту нових проучавања идентитета и одговарајућих промена, Етно-културолошки зборник књ. XIX, Сврљиг, 2015, стр. 67-80.
– Балкански водени бик, његово порекло и типолошко одређење сагледани у контексту представа о воденим биковима у другим европским и светским традицијама, (коауторство са Ђорђином Трубарац Матић), Савремена српска фолклористика III – књига апстраката, Филозофски факултет Универзитета у Нишу – Удружење фолклориста Србије – Институт за књижевност и уметност – Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“, Ниш, 2015, стр. 26.
– Могућности преиспитивања савремених релација науке и религије, са нагласком на примерима из домена српског етничког контекста – научне границе и табуи, FAITH AND REASON, International scientific meeting almanac, Dosije studio, FOREL, Philosophical commune. Belgrade, 2016, str. 7-34; (Verovanje i/ili znanje, str. 193-226, Institut društvenih nauka, Beograd, 2016; http://forel.idn.org.rs/)
– Нова етнолошка истраживања Доњег Полимља и околних области са нагласком на представама о становништву и традицији овог подручја, Милешевски записи 11, Пријепоље, 2016, стр. 163-183.
– Нове поруке предака – илустративне конотације најновијих етнолошко-генетичких истраживања Срба и становништва српског етничког простора, Лесковачки зборник LVI, Лесковац, 2016, стр. 7-30.
– New ethnological research of Serbs in Romania, Западни универзитет у Темишвару, Универзитет у Нишу, Савез Срба у Румунији, Темишвар 2016, стр. 42.
– Др Оливера Васић, Етнокултуролошки зборник XX, Сврљиг, 2016, стр. 165-166.
– Сербско-русские отношения в прошлом и сегодня – взгляд на отдельные идеи и проблемы с этнолого-антропологической точки зрения (с акцентом на духовной сфере), Материалы международной научно-практической конференции Вместе сквозь века. К истории русско-сербских культурных, духовных и политических связей, Комитет по местному самоуправлению, межнациональным и межконфессиональным отношениям Ленинградской области, Гатчинская епархия Русской православной церкви, Санкт-Петербург, Ленинградска област, 2017, стр. 15-20.
– About the Importance of Spiritual-Religious Correlation – in the context of the general review of the Serbian-Russion relations in the current social moment and the past, Religion in Contemporary Society (Религия и современное общество), Међународни зборник радова, Институт друштвених наука, Браничевска епархија, Београд, 2017, стр. 149-170.
– О новим етнолошким истраживањима Срба у Румунији – уводни приступ и перспективе, Исходишта / Originations 3, Савез Срба у Румунији, Филолошки, историјски и теолошки факултет Западног универзитета у Темишвару, Филозофски факултет Универзитета у Нишу, Темишвар / Ниш, 2017, стр. 463-474.
– Етнолошки осврт на српско-румунска прожимања и релације, Етно-културолошки зборник XXI, Нова мултидисциплинарна истраживања источне Србије, околних области и српског етничког простора, Сврљиг, 2017, стр. 85-113.
– Обичај, Етнологија и антропологија, Мали лексикони српске културе књ. 1, Службени гласник, Етнографски институт САНУ, Београд, 2017, стр. 259-265.
– Обредне поворке, Етнологија и антропологија, Мали лексикони српске културе књ. 1, Службени гласник, Етнографски институт САНУ, Београд, 2017, стр. 274-280.
– Слава (коауторство са Александром Павићевић), Етнологија и антропологија, Мали лексикони српске културе књ. 1, Службени гласник, Етнографски институт САНУ, Београд, 2017, стр. 380-383.
– О највећем српском проблему: кључни идејни и духовни аспекти кризе, Крушевац и околина у Првом светском рату, тематски зборник, Историјски архив Крушевац, Велики Шиљеговац – Крушевац, 2018, стр. 273-282.
– Још о српском истоку, у: Јухорски запис, тематски зборник, Историјски архив Крушевац, Удружење за културу и уметност Логос Својново, Својново – Крушевац, 2018, стр. 51-56.
– Српски мит – прилог општем сагледавању основних образаца и кодова, у: Крушевац и околина у историји српског народа, тематски зборник, Историјски архив, Крушевац, 2019, стр. 96-102.
– Етнолошко-правни прилог разматрању и превазилажењу проблема беле куге код Срба (коауторство са Николом Демоњом), у: Српски исток некад и данас: археологија, етнологија, историја и лингвистика, Етно-културолошки зборник XXII, Сврљиг, 2019, стр. 133-155.
– Трагом (не)заборављених простора и стаза српског (северо)истока – подсећања и нови етнолошки увиди и закључци, Живот посвећен трагању за етничким идентитетом – Зборник радова у част универзитетском професору др Михају Миљи Радану поводом 65. рођендана, Западни Универзитет у Темишвару и други, Editura Universităţii de Vest din Timişoara, Темишвар / Timişoara, 2019, стр. 403-415.
– Путокази за реконструкцију древних идејних и идентитетских матрица, у: Источна Србија и важна питања из српске прошлости и савремености – археологија, етнологија и сродне науке, Етно-културолошки зборник XXIII, Сврљиг, 2020; стр. 153-182.
– Ђорђина Трубарац Матић. У јеленовом колу – мотив јелена у српској обредној лирици, у: Источна Србија и важна питања из српске прошлости и савремености – археологија, етнологија и сродне науке, Етно-културолошки зборник XXIII, Центар за туризам, културу и спорт, Сврљиг, 2020, стр. 229-230.
– Orthodox lity, identity and space – in Belgrade and in the wider Serbian context, у: Различити идентитети и функције урбаног простора: Упоредно проучавање прилика у Београду и Атини / Different Identities and Functions of Urban Space A Comparative Study of the Circumstances in Belgrade and Athens, уредник: Гордана Благојевић, главни и одговорни уредник: Драгана Радојичић, Етнографски институт САНУ, Београд, 2021, стр. 28-30.
– Стара и нова вера Срба – етнолошки осврт, у: Традиција – религија – митологија: истраживања древне прошлости и њених савремених испољавања, едиција Етно-културолошки зборник XXIV, тематски зборник, Сврљиг, 2021, стр. 175-193.
– Осврт на феномен антисрбизма и неке његове последице – важност, глобална раширеност и опасност, контролисање прошлости, у: Јухорска чтенија – Звезде над Јухором, међународни тематски зборник, едиција Јухорски запис, Историјски архив Крушевац, Удружење за културу и уметност Логос Својново, Својново – Крушевац, 2021, стр. 141-170.
– Верске слободе, Црна Гора и антисрбизам – неки илустративни правно-етнолошки осврти (коауторство са Николом Демоњом), у: Темнић, тематски зборник, едиција Јухорски запис, Историјски архив Крушевац, Удружење за културу и уметност Логос, Својново, Својново – Крушевац, 2021, стр: 221-250.
– Етнолошко-генетичка истраживања Србије – на примеру простора општине Сврљиг, у: Загонетке српског истока – нове истраживачке могућности и рекапитулације, едиција Етно-културолошки зборник XXV, тематски зборник, Сврљиг, Сврљиг, 2022, стр. 195-219.
– Нова испољавања и значења литија – очување идентитета и сакрализација простора и времена у београдском (и ширем српском) контексту, Гласник Етнографског института САНУ, v. 71, n. 2, 2023, стр. 55-76; доступно на: https://www.ei.sanu.ac.rs/index.php/gei/article/view/1081
– Зоран Кинђић. Тајна преображења, у: Источна Србија као надахнуће и истраживачки изазов – зборник радова у част проф. др Сретена Петровића, едиција Етно-културолошки зборник књ. XXVI, Центар за туризам, културу и спорт, Сврљиг, 2023, стр. 338-340.
– Вера, идентитет, традиција – етнолошка истраживања Пријепоља и околине: прелиминарни резултати и методолошке недоумице (коауторство са Александром Павићевић), у: Левач, едиција Јухорски запис, Историјски архив Крушевац, Удружење за културу и уметност Логос, Својново, Својново – Крушевац, 2023.
– Неки од основних проблема савременог српског друштва – сажети етнолошки осврт поводом нових истраживања у општини Пријепоље (коауторство са Александром Павићевић), у: Источна Србија као надахнуће и истраживачки изазов – зборник радова у част проф. др Сретена Петровића, едиција Етно-културолошки зборник књ. XXVI, Центар за туризам, културу и спорт, Сврљиг, 2023, стр. 285-300.
Монографије у припреми:
– Забрањени идентитет и забрањена традиција, монографија.
– Тајна порекла, монографија.
– Порекло, вера, идентитет, монографија.
Избор из шире библиографије:
– Порекло, име и прапостојбина, Задужбина, децембар 2008 – март 2009, број 85-86, стр. 7; http://www.snc.rs
– Опште одређење бајке на примеру српске грађе – дипломски рад, Библиотека Одељења за етнологију и антропологију Филозофског факултета у Београду, Београд,1996, стр. 1-106.
– Recenzija u: Miloš Timotijević, Karneval u Guči. Sabor trubača 1961-2004, Legenda, Narodni muzej, Čačak, 2005, str. 382-384.
– Српски идентитет и симболи, Мали речник основних етничких појмова и недоумица (1), Боготражитељ, 2008; http://www.snc.rs
– Српски етнички простор и културне зоне, Мали речник основних етничких појмова и недоумица (2), Боготражитељ, 2008; http://www.snc.rs
– Трагање за традицијом – размишљања инспирисана сликама Љубивоја Јовановића, Каталог ликовне изложбе Љубивоја Јовановића Богови Словена (Срба), Мала галерија Централног дома војске Србије, Београд, 2006, стр.16-18.
– Уводна реч (са Горданом Благојевић и Александром Мирковић) у: тематски зборник Традиција – фолклор – идентитет, Институт Академије СПЦ за уметности и консервацију, Сремски Карловци, 2010, стр. 7-9.
– Уводна реч, у: међународни тематски зборник Духовна култура и религиозност некад и данас – различити контексти и традиције, уредници: Ивица Тодоровић, Гордана Благојевић, Група издавача (Рашка школа, Универзитет у Приштини – Факултет техничких наука, Етнографски институт САНУ), Београд, 2012, стр. 7-9.
– Зашто баш сајт Српског научног центра?; http://www.snc.rs
– Која је најважнија научна и општа тема данас?; http://www.snc.rs
– О нама: Српски научни центар – основни подаци; http://www.snc.rs
– Основни пројекти (Основни пројекти; Истраживање нематеријалне културне баштине; Српски етнолошки појмовник; Истраживање порекла; Пројекат Памћење итд.); http://www.snc.rs
– Повратак традиције – размишљања поводом поновљеног издања књиге Саватија Грбића о српским народним обичајима у Срезу Бољевачком; http://www.snc.rs
– О бајању и гатању, у: http://www.snc.rs
– Рецензија (Созерцавање истине на раскршћима времена) у: Љубиша Рајковић Кожељац, Смисао српског опредељења за царство небеско, Књижевно-издавачко друштво Лексика, Зајечар – Неготин, 2017, стр. 118-122.
– Предговор (са Војиславом Филиповићем) у: Етно-културолошки зборник XXI, Нова мултидисциплинарна истраживања источне Србије, околних области и српског етничког простора, Сврљиг, 2017, стр. 7-8.
– Простор и време мушкарца (српска верзија одговарајућег научног рада, објављеног на руском језику); в. у: http://www.snc.rs
– Ка словенско-православној цивилизацији (српска верзија одговарајућег научног рада, објављеног на енглеском језику); у: http://www.snc.rs
– Архаика и савременост (српска верзија одговарајућег научног рада, објављеног на руском језику); у: http://www.snc.rs
– Интервју у: „Српска тајна“, Геополитика бр. 90, септембар, 2015. (в. и у: https://vidovdan.org/istorija/dr-ivica-todorovic-otkrivanje-tajne-srpskog-porekla/?script=lat; https://www.carsa.rs/dr-ivica-todorovic-otkrivanje-tajne-srpskog-porekla/; као „Др Ивица Тодоровић – Откривање тајне српског порекла“ в. у: www.snc.rs).
– Сербы – народ Божий (верзија претходног текста на руском), у: Дух христианина (16-12-2015); http://www.christian-spirit-ru/1469-serby-narod-bozhiy.html
– Интервју у: „Да ли се Срби спремају за велику победу?“, Печат бр. 575, 28. јун, 2019, стр. 6-10.
– Интервју у: „Српска идеја јасно је супротстављена идеји савременог глобализма“, Печат бр. 576, 5. јул, 2019, стр. 24-26.
– Инетрвју у: Срби пред великом победом, комплетна верзија интервјуа, саговорник др Владимир Димитријевић; в. у: https://stanjestvari.com/2019/07/15/ivica-todorovic-srbi-pred-velikom-pobedom/; http://sloven.org.rs/srb/
– Разговор (Јана Окиљ) о научном делу др Ивице Тодоровића, у емисији Разговорник, ТВ Храм, емитовано у два термина (18h, 22.15h) 14. 11. 2023; разговор тренутно још увек није постављен на јутјуб.
– Представљање књиге „Етнологија и генетика“, 17.06. 2015, Библиотека Милутин Бојић; https://www.youtube.com/watch?v=m90F58QwzKM
– Митска истина Срба, разговор 20.08.2008; https://www.youtube.com/watch?v=dE5asUuqh-A
– Национални идентитет и православље, заједно са реакцијама уз Предавање одржано у Клубу српског православља „Боготражитељ“ 27.11.2008, Радио Светигора (https://www.youtube.com/watch?v=nrvVtxFlQEs;https://www.youtube.com/watch?v=wlWFzhnm2tE; arhiva.svetigora.com/category/2/43?page=67).
– разговор (Зора Латиновић), поводом представљања научног дела др Ивице Тодоровића: „Да ли је свети Ђорђе убио аждаху“, НИН бр. 2940, 3. мај 2007.
– О етнолошким истраживањима, видео-излагање о научном раду и теренским истраживањима др Ивице Тодоровића, у оквиру изложбе „Сећање на сећања“ (видео-материјал / интервју, фотографије са теренских истраживања итд.), поводом јубилеја обележавања 70 година ЕИ САНУ: Галерија науке и технике САНУ – новембар 2017.
– Упитник за генетичко-генеалошко истраживање порекла (који је израдио др Ивица Тодоровић); в. у: П. Гојковић, У. Узелац, Б. Тодоровић, Пројекат генетичко-генеалошког истраживања српског староседелачког становништва микрорегије Калник, Друштво српских родословаца Порекло, Београд, 2023.
Научни скупови (шири избор):
– Трећи међународни научни симпозијум „Природа у обичајима и веровањима“, Сврљиг, 21-24. 8. 1997.
– Четврти међународни научни симпозијум „Славе, заветине и друге сродне прославе становништва источне Србије и суседних области“, Сврљиг, 20-23. 8. 1998.
– Научни скуп „Народно градитељство и култура становања у светлу етнологије у источној Србији и суседним областима“, Зајечар, 29-30. 9. 2000.
– Седми међународни научни симпозијум „Митски и демонски свет, култна места и објекти у духовној и материјалној култури“, Сврљиг-Бабин Зуб/Стара Планина, 22-25. 8. 2003.
– Научни скуп „Поступци за ефикаснију заштиту народног градитељства“, Тршић, 12. 9. 2001.
– Научни скуп „Традиционално и савремено у култури Срба“, Београд, 16.12.2002.
– Научно-стручни скуп „Историја медицине и народне здравствене културе“, Рајачке Пивнице, 2002.
– Научни скуп „Митологија Лепенског Вира“, Доњи Милановац, 21. 6. 2003.
– XI научно-стручни скуп „Историја медицине и народне здравствене културе“ одржан у Београду 2004.
– Научни скуп „Етнологија и антропологија: стање и перспективе“, Београд, 15-17. 12. 2004.
– XV научни скуп – Историја медицине, фармације, народне медицине, Зајечар, 24-25. 5. 2006.
– XXI научни симпозијум „Дани Сретена Вукосављевића“, Пријепоље, 2003.
– Научни скуп „Горње Полимље (досадашња проучавања и истраживачки проблеми)“, Пријепоље, 7-8. 10. 2006,.
– Национални скуп са међународним учешћем: Округли сто „Актуелни пројекти Етнографског института САНУ (2006-2010)“, Београд, 12. 10. 2006.
– Научни скуп „Култура мира, идентитети, међуетнички односи у Србији и на Балкану у процесу евроинтеграције“, Ниш, 27-28. 10. 2006,.
– Научни скуп / Округли сто „Фолклор данас“, Баваниште, мај 2007.
– XXIII научни симпозијум „Дани Сретена Вукосављевића“, Пријепоље, јун 2007.
– VII конгресс этнографов и антропологов России, Саранск, јул 2007.
– Научни скуп „Слике културе некад и сад“, Крушевац, 16-19. 10. 2007.
– Међународни научни скуп „Међукултурни дијалози. Пола века темишварске славистике / Dialoguri interculturale. 50 de ani de slavistică timişoreană“, Темишвар, 2-4. 11. 2007.
– Научни скуп „Културно-историјска баштина југа Србије“, Лесковац 4-5. 12. 2008.
– Научни скуп „Митска Топлица“, Блаце, 2009.
– Научни скуп „Горње Полимље и Пештер од антике до новог века (социјална, економска и верска кретања)“, Пријепоље 27-29. 11.2009.
– Научни скуп „Културно-историјска баштина југа Србије“, Лесковац, 22-23. 10. 2010.
– Међународни научни скуп „Културе и границе“, Вршац, 6-8. 10. 2011.
– Међународни научни скуп „Средње Полимље и Пештер од антике до новог века (друштвени, економски и духовни живот)“, Београд, 16-17. 12. 2011.
– Двадесет шести симпозијум „Дани Сретена Вукосављевића“, Пријепоље, 10-11. 10. 2012.
– Научни скуп „Савремена религиозност у европском и националном контексту“, Београд, 21. 9. 2012.
– Међународни научни скуп „Стари Влах, Средње и Доње Полимље кроз време и простор“, Београд, 13-14. 12. 2013.
– Научни скуп / Округли сто „Подручја даљих истраживања духовне и материјалне културе источне Србије“, Сврљиг – Малча, 22. 8. 2014.
– Међународни научни скуп „Материјална и духовна култура Срба у мултиетничким срединама и/или периферним областима“, Темишвар (Румунија), 17-19. 10. 2014.
– Међународни научни скуп „Савремена српска фолклористика II“, Београд – Тршић, 5-7. 9. 2014.
– XV научни скуп „Културно-историјска баштина југа Србије“, Лесковац, 14-15. 11. 2014.
– Human Identification Solutions Conference, Madrid, 2015. (Рад представила Марина Савић.)
– Међународни научни скуп „Савремена српска фолклористика III“, Ниш, 2-3. 10. 2015. (Рад представила Ђорђина Трубарац-Матић.)
– Научни скуп / Округли сто „Српско и руско друштво: друштвени, економски и културни мејнстрим“, Београд, 1. 12. 2015.
– Међународни научни скуп „Доње Полимље – историја и традиција“, Београд, 11. 12. 2015.
– Међународном научни скуп „Материјална и духовна култура Срба у мултиетничким срединама и / или периферним областима“, Темишвар (Румунија), 14-16. 10. 2016. године.
– Международная научно-практическая конференция „Вместе сквозь века. К истории русско-сербских культурных, духовных и политических связей“, Санкт-Петербург, Ленинградска област, 26-27 июня 2017. г. (организација: Комитет по местному самоуправлению, межнациональным и межконфессиональным отношениям Ленинградской области, Гатчинская епархия Русской православной церкви).
– Разговор / Округли сто са студентима мастер студија на Теолошком факултету – Методологија писања научног рада, Етнографски институт САНУ, Београд, 15. 12. 2017.
– Научни симпозијум „Стварни узроци беле куге у Србији – полазни основ за решење проблема“, Београд, 13-14. 4. 2018.
– Научни скуп „Крушевац – слободни град“, Крушевац, 15. 10. 2018.
– Different Identities and Functions of Urban Space A Comparative Study of the Circumstances in Belgrade and Athens, Различити идентитети и функције урбаног простора: Упоредно проучавање прилика у Београду и Атини, Друга онлајн српско-грчка конференција 29-30. новембар 2021; Етнографски институт САНУ у сарадњи са Лабораторијом за фолклор и социјалну антропологију Одељења за историју и етнологију, Демокритовог Универзитета Тракије (Република Грчка), 2021.
– Учешће на већем броју округлих столова и мањих научних скупова.
– Учешће на значајном броју научних трибина.
Пријављена учешћа:
– Округли сто на тему „Формирање српског идентитета и теоријске контраверзе о покушајима његове деконструкције“ / „Formation of Serbian identity and theoretical controversies concerning attempts of its deconstruction“ (Београд, септембар, 2024).
– Научни скуп на тему „Формирање српског идентитета и теоријске контраверзе о покушајима његове деконструкције“ / „Formation of Serbian identity and theoretical controversies concerning attempts of its deconstruction“ (Београд, децембар, 2024).
Пројекти (избор):
(На основу постигнутих резултата, у периоду реализације последња два велика пројектна циклуса сврстан је у највишу научну категорију А1.)
У претходном периоду др Ивица Тодоровић радио је на следећим пројектима Етнографског Института САНУ, финансираним од стране Министарства за науку Републике Србије:
- Стратегије идентитета: савремена култура и религиозност (2011-2019 године);
- Интердисциплинарно истраживање културног и језичког наслеђа Србије. Израда мултимедијалног интернет-портала „Појмовник српске културе“ (2011-2019 године):
- етнолошки потпројекат Етнолошко и антрополошко тумачење традиција (2011-2019 године);
- Србија између традиционализма и модернизације: Етнолошка/антрополошка проучавања културних процеса у Србији (2006-2010);
- Традицијска култура Срба – системи представа, обреда и социјалне институције (2001-2005);
- Култура Срба и становништва Србије (1999-2000);
Др Ивица Тодоровић је био руководилац више научних пројеката које су финансирали Министарство науке и Министарство културе Републике Србије, као и међународних пројеката.
Између осталог, био је, у периоду 2012-2014, руководилац ИИИ пројекта од водећег националног значаја: Интердисицплинарно истраживање културног и језичког наслеђа Србије. Израда мултимедијалног интернет портала „Појмовник српске културе“
и етнолошког потпројекта Етнолошко и антрополошко тумачење традиција у оквиру овог пројекта, који је финансиран од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
Такође је, у периоду 2014-2015. године, био руководилац (са др Аном Плотниковом из Русије) међународног научног пројекта Јужнословенска народна традиција: архаика и савременост (резултат сарадње САНУ и РАН).
Био је руководилац и неколико пројеката из пројектног оквира Истраживање нематеријалног културног наслеђа Жупе (у периоду 2011-2014), које је финансирало Министарство културе Републике Србије.
Био је руководилац пројекта Истраживање митолошких представа и представа о пореклу у Мачви и околним областима (током 2013. године), које је финансирало Министарство културе Републике Србије.
Испред Етнографског института САНУ је, од 2016. године, био руководилац (за етнологију) у оквиру пројекта Истраживање историје и културе Срба у Румунији, којима је руководио проф. др Михај Радан, у склопу сарадње ЕИ САНУ са Центром за научно истраживање културе Срба у Румунији, при Савезу Срба у Румунији (Темишвар) и Западним универзитетом у Темишвару.
Поред осталог, руководио је (у периоду 2006-2015) етнолошким истраживањима у оквиру међународног научно-истраживачког пројекта Полимље: мултидисциплинарна историјска истраживања (На светим водама Лима) у организацији Народног музеја у Пријепољу, у којем су учествовали истраживачи из различитих земаља.
Иако није био формални руководилац, осмислио је и написао пројекат „Религијски обрасци и промене у Србији и дијаспори – етнолошко-антрополошка истраживања“, који је био реализован и финансиран од стране Министарства вера Републике Србије у периоду 2008-2009.
Био је члан тима међународног пројекта (теме „Етнички процеси у словенском свету после 1991. године“ и „Свакодневна култура у постсоцијалистичком периоду“) института „Миклухо Маклај“ Руске академије наука (Москва) и Етнографског института САНУ.
Учествовао је у заједничком пројекту ЕИ САНУ и Етнографског института-музеја Бугарске академије наука у Софији „Всекидната култура у постсоцијалистичком периоду у Србији и Бугарској“.
Учествовао је (у периоду 2019-2023) на међународном научном пројекту „Different Identities and Functions of Urban Space: A Comparative Study of the Circumstances in Belgrade and Athens“ („Различити идентитети и функције урбаног простора: компаративна студија ситуације у Београду и Атини“), који се реализовао кроз сарадњу Етнографског института САНУ и Лабораторије за фолклор и социјалну антропологију Одељења за историју и етнологију Демокритовог универзитета Тракије.
Учествовао је у пројекту „Религијско мишљење и религијске праксе становништва Пријепоља и околине – етноантрополошка истраживања 2021/2022“, који је реализован у сарадњи са Музејем у Пријепољу, а финансиран од Министарства културе Републике Србије.
Више од једне деценије је ангажован је у контексту различитих облика сарадње са научницима и научним институцијама из Румуније.
Тренутно учешће на пројектима и истраживањима:
Рад у оквиру Етнографског института САНУ, у вези с Уговором о реализацији и финансирању научноистраживачког рада НИО [у 2023. години број: 451-03-47/2023-01/200173 од 03.02.2023.]
Тренутно је учесник пројекта „Формирање српског идентитета и теоријске контраверзе о покушајима његове деконструкције“ / „Formation of Serbian identity and theoretical controversies concerning attempts of its deconstruction“, у склопу пројектног конкурса / програма „Идентитети“ Фонда за науку Републике Србије. Предвиђено трајање овог пројекта је две године (2023-2025). Руководилац дотичног пројекта је проф. др Слободан Антонић, редовни професор на Филозофском факултету у Београду. Чланови тима пројекта су, осим др Ивице Тодоровића, још седморо истраживача из различитих универзитетских и научних институција.
У склопу нове сарадње са Музејем у Пријепољу, од стране Министарства културе Републике Србије одобрена је реализација новог пројекта (који се одвијао током 2023. године, уз могућност наставка започетих истраживања и током наредне године) са општим насловом „Наслеђе и савременост у пријепољском крају: женска и мушка страна приче – женски гласови“, а у вези са истраживањем мушко-женских релација у традицијском и савременом контексту. Очекује се наставак рада на овом пројекту и током 2024. године.
На позицији сарадника на пројекту, започео је рад на Међународном пројекту у сарадњи са Лабораторијом за друштвене науке, Одељење за педагогију и основно образовање, Учитељски факултет Националног и Каподистријиног Универзитета у Атини, Атина, Република Грчка: “CulturalIdentities and Social Interaction in the Physical and Digital World: Case Studies from Serbia and Greece” („Културни идентитети и друштвена интеракција у физичком и дигиталном свету: студије случаја из Србије и Грчке“). Установа носилац пројекта: Етнографски институт САНУ. Руководиоци пројекта: др Гордана Благојевић и др Реа Какамбура, ванредни професор фолклористике, директор Лабораторије за друштвене науке, Одељење за педагогију и основно образовање, Учитељски факултет Националног и Каподистријиног Универзитета у Атини. Период трајања пројекта: 2023 – 2027. (4 године) (Теме којима се др Ивица Тодоровић бави у оквиру пројекта: Савремени културни ратови и најновије праксе урушавања српског етничког и верског идентитета; Настанак нових „идентитетских група“ у вези с актуелним генетичким истраживањима порекла Срба – с нагласком на грађи доступној на интернет-форумима).
Др Ивица Тодоровић је био ангажован и на другим домаћим и међународним пројектима.
- Др Ивица Тодоровић – Да ли се Срби спремају за велику победу?
- Национални идентитет и православље
Предавање одржано у Клубу српског православља „Боготражитељ“ 27. 11. 2008. (Радио Светигора) - Митска истина Срба – разговор 20. 08. 2008
- Представљање књиге „Етнологија и генетика“,
17. 06. 2015, Библиотека Милутин Бојић - Предавање Ивице Тодоровића из 2015. године, у вези са етнолошко-генетичким истраживањима