Водоник је елемент који се налази практично у неограниченим количинама на планети земљи. Он се налази свуда где је вода (H2O). Водоник може да производи струју у систему горивих ћелија, где се водоник спаја са кисеоником из ваздуха и као продукт сагоревања добија се водена пара, тј. вода – H2O у форми паре. Водена пара као продукт сагоревања не загађује природу и потпуно је обновљива. Водена пара испаравањем иде у небо, и постепеним груписањем у облаке производи кишу, и када киша пада, вода се поново враћа на земљу. Сагоревањем фосилних горива (угаљ, нафта, гас) добија се пепео, прах, чађ или угљендиоксид, који свако у већој или мањој мери загађује природу. Проблем масовне примене водоника као погонског горива је у начину и трошковима његовог добијања. Наиме, водоник се, по подацима из 2020. године добијао у 96% случајева у свету у сложеним процесима кондензације угљен диоксида под високим притиском и снижавањем температуре. У овим процесима сагоревана су фосилна горива (гас 40%, нафта 30% и угаљ 18%) чиме се загађивала природа.
Поред загађивања природе, оваква производња није економски исплатива зато што се више енергије уложи у добијање водоника нео што се добије енергије сагоревањем водоника. Да би употреба водоника као горива имала своју економску и еколошку оправданост битно је да процес производње водоника буде из обновљивих извора и да не загађује природу. У овом тренутку свега 4% светске производње водоника долази из обновљивих извора, углавном сунца (соларне ћелије) и ветра (ветрењаче). Струја која се добије преко соларних панела или турбина које покреће ветар може се користити за процес електролизе којим се из воде издвајају водоник и кисеоник, тј. по два молекула водоника и по један молекул кисеоника (H2O).
Пошто се струја из соларних панела или турбина на ветар често производи у доба дана када већ има довољно струје у електромрежи, да се тај вишак струје не би бацао, нужно је искористити га за складиштење енергије. Као на пример, пуњење батерија, тј. литијум-јонских система за складиштење енерије, или напајање водених резервоара реверзибилних хидро-електрана, или активирање система за електролизу за сврху издвајања водоника из воде и складиштење тог водоника за неку будућу употребу, попут његовог сагоревања у горивим ћелијама, чиме се поизводи струја без да се загађује природа.